SANOK / PODKARPACIE. Batalia o ceny wody i ścieków trwa. Wielokrotnie już na łamach portalu eSanok.pl publikowaliśmy listy otwarte oraz oświadczenia zarówno SPGK jak i Stanisława Romana, który rozpoczął publiczny dialog. Publikujemy odpowiedź SPGK.
Szanowni Państwo,
Po raz kolejny Pan Stanisław Roman pisze w swoim liście publikowanym na portalu eSanok.pl oraz w prasie lokalnej, że SPGK sp. z o.o. nieprawidłowo kalkuluje ceny za wodę i ścieki. Lecz obecne uwagi dotyczą bardziej sfery zarządzania firmą (bieżące inwestycje finansowane kredytem, na inwestycje należałoby zgromadzić wcześniej środki własne) niż polityki cenowej. Niestety muszę zauważyć, że te zarzuty i wyliczenia są oparte wyłącznie na przekonaniach pana Stanisława Romana, a nie faktach czy przepisach.
Odnosząc się do uwag autora listu informuję, że:
– Obecna amortyzacja od wszystkich środków trwałych ( w tym sfinansowanych dotacją) przeznaczona jest przede wszystkim na wykup obligacji (spłata długu) i nikt nie zmusza mieszkańców do spłaty dotacji jak twierdzi Pan Stanisław Roman.
– Spółka jest zobowiązana do opracowania (i jego realizacji) wieloletniego plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na podstawie art. 21 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. § 7 ust.1 pkt.2 oraz ust.2 Rozporządzenie Ministra Budownictwa z dnia 28 czerwca 2006r. w sprawie określenia taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (Dz. U. Nr 127, poz. 886 z późn. zmianami) mówi, że przy kalkulacji ceny uwzględnia się wydatki związane z tym planem. Zatem brak jest podstawy do kwestionowania wydatków w kwocie 1 517 tys. zł. jako kwoty zawyżającej cenę wody.
– Planując niezbędne wydatki Spółka uwzględnia w prognozie planowane 5,5 mln zł dopłaty do ceny wykupu obligacji, które otrzyma od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
– Faktem jest, że podpisana z bankiem umowa o emisji obligacji oraz terminach ich wykupu zakłada, że w ciągu 4 pierwszych lat (2014-2017) zostanie wykupionych 49,9% wyemitowanych obligacji. Pozostałe 50,1% rozłożone jest na 9 lat (ale też nierównomiernie).
Wszystkie te informacje wynikają z dokumentów oraz popisanych umów i łatwo można je sprawdzić w siedzibie SPGK sp. z o.o w Sanoku. Do czego zapraszam również pana Stanisława Romana.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.