Sanocka Barbórka. Dziś górnicy obchodzą swoje święto (ZDJĘCIA)
SANOK / PODKARPACIE. Barbórka, czyli święto, obchodzone 4 grudnia w dniu św. Barbary – patronki ciężkiej pracy. W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się uroczystą mszą świętą, po której orkiestra dęta maszeruje ulicami miasta odgrywając swój hymn.
W Sanoku uroczystości odbyły się już dziś, 3 grudnia, podczas których nie zabrakło tradycyjnych akcentów.
Barbara z Nikomedii – żyjąca w III wieku dziewica, męczennica, jedna z Czternastu Świętych Wspomożycieli, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.
Wywodziła się z pogańskiej rodziny z Heliopolis. Ojciec (Dioskuros) wysłał ją na naukę do Nikomedii. Tam zetknęła się z chrześcijaństwem. Gdy Dioskuros dowiedział się, że Barbara została chrześcijanką chciał ją zmusić do wyparcia się wiary. Gdy to nie poskutkowało, doniósł na nią. Została uwięziona w wieży, gdzie miał przed śmiercią objawić się jej anioł z kielichem i hostią. Ścięta mieczem prawdopodobnie około roku 305 w Nikomedii lub Heliopolis, podczas prześladowań za panowania cesarza Maksymiana (305–311).
Istnieje legenda, według której święta Barbara uciekając przed ojcem schroniła się w skale, która się przed nią rozstąpiła.
Św. Barbara jest współpatronką archidiecezji katowickiej. Jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy m.in. górników, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, kamieniarzy, więźniów i wielu innych. Orędowniczka w czasie burzy i pożarów. Św. Barbara jest również patronką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Zobacz fotorelację z pochodu górników ulicami miasta.
Red., wikipedia
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz