REKLAMA

REGION: Próbował przemycić100 kg złomu

MEDYKA / PODKARPACIE. Funkcjonariusze Służby Celnej udaremnili na przejściu granicznym w Medyce kolejną próbę przemytu złomu. Od początku tego roku Służba Celna zatrzymała na podkarpackiej granicy ponad 9 ton złomu metali kolorowych. Do wykrycia złomu doszło podczas kontroli wjeżdżającego do Polski samochodu marki Volkswagen Transporter. Podczas szczegółowej kontroli pojazdu, celnicy wykryli 105 kg złomu metali kolorowych, ukrytego w bagażu. Kierowca tłumaczył, że zamierzał sprzedać ten towar w jednym z punktów złomu, jednak nie dopełnił odpowiednich formalności związanych z legalnym przewozem odpadów przez granicę.

Podkarpacka Służba Celna notuje od 2014 r. wzrost prób przemytu na teren UE złomów metali kolorowych (brązu, miedzi, mosiądzu itp.) bez wymaganych przepisami prawa dokumentów. Na terenie Podkarpacia w roku 2014 Służba Celna stwierdziła 45 wykryć nielegalnego przemieszczania odpadów ( zatrzymanie około 24 347 kg złomu metali) . Od początku tego roku do chwili obecnej, funkcjonariusze Izby Celnej w Przemyślu wykryli 44 próby przemytu odpadów (9 182 kg). Wykrywane przypadki nielegalnego przewozu przez granicę odpadów najczęściej dotyczą niezgłaszania towarów do odprawy celnej, brak jest jakichkolwiek dokumentów, dodatkowo przemieszczanie odbywa się przez przejście graniczne w Medyce, które nie jest przejściem wyznaczonym do transgranicznego przemieszczania odpadów ( wyznaczone przejścia graniczne na Podkarpaciu to drogowe przejście graniczne w Korczowej oraz przejście kolejowe w Medyce).

zlom

Ochrona środowiska poprzez kontrolowanie przepływu przez granice państw odpadów jest istotnym aspektem ze względu na ochronę naszego naturalnego środowiska, a tym samym zdrowia i życia ludzi, zwierząt i roślin. Aby zapobiec nielegalnemu przewożeniu odpadów, które niejednokrotnie niewłaściwie wykorzystywane i składowane stanowią bardzo poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego, a także aby zapobiec zjawisku wywożenia do ubogich krajów afrykańskich, azjatyckich produktów ubocznych przemysłu, stanowiących niejednokrotne odpady niebezpieczne, 22 marca 1989 roku podpisano w Bazylei umowę międzynarodową, dotycząca kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych – zwaną Konwencją Bazylejską.

IC w Przemyślu

22-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)