REKLAMA

Ptasie pyzy na tłusty czwartek (ZDJĘCIA)

RYMANÓW / PODKARPACIE. 12 lutego, w czasie trwających ferii zimowych, Nadleśnictwo Rymanów zorganizowało zajęcia edukacyjne dla dzieci w ramach cyklu spotkań „Akcja Zima”.

Dla uczniów z Gminy Rymanów było to już przedostatnie spotkanie w całym bloku imprez animacyjnych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie.

W czasie gier i zabaw przyswajały leśną wiedzę o tym, co daje las, jak wygląda praca leśnika oraz życie mieszkańców lasu. Zabawa ze skrzynią „dary lasu” pomogła poznawać dzieciom owoce leśne, olejki eteryczne, grzyby –  co ciekawe: z zamkniętymi oczami!

Dzieci wykonywały też leśne przewodniki przyrodnicze. Najciekawsze zadanie zostawiono na koniec. Jako że zima trzyma, mali słuchacze dostali pełną dawkę wiedzy na temat dokarmiania ptaków.  Akurat to zadanie może wykonywać każdy bez większego wysiłku. Leśnicy pokazali jak wykonać samodzielnie „ptasie pyzy”. Pierwsze próby odpakowania kostki smalcu wywoływały mieszane uczucia:  „…bo tłuste, bo dziwnie pachnie…” Dobra zabawa zaczęła się w momencie, kiedy ten sam smalec połączyć trzeba było z mieszanką ziaren dla ptaków, wtapiając w tłuszcz całe dłonie. „To lepsze niż plastelina…”- tak komentowały dzieci.  Na koniec  uformowane kule tłuszczowo-nasienne pakowały do siateczki. Tak powstała  „pyza ptasia” w wersji hand-made. Każdy z uczestników obiecał, że powiesi ją w sąsiedztwie swojego domu i – co więcej – będzie trzymał się podstawowej zasady obowiązującej w dokarmianiu ptaków, tj. sumienności i regularności.

Barbara Kułak
Nadl. Rymanów
źródło: RDLP Krosno

16-02-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)