REKLAMA

Pigułki z sadła niedźwiedzia i podróż z nietypowym pasażerem do ZOO

Funkcjonariusze Służby Celnej wykryli 120 kapsułek, zawierających ekstrakt z niedźwiedzia. Służba Celna zabezpieczyła suplementy do dalszego postępowania Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Medyce zawieźli do zamojskiego ZOO stepowego żółwia.

Funkcjonariusze Służby Celnej zatrzymali na przejściu granicznym w Medyce suplementy z wyciągiem z tłuszczu objętego ochroną niedźwiedzia. Celnicy zawieźli także do ZOO stepowego żółwia, który w minioną niedzielę spacerował w pobliżu przejścia pieszego w Medyce.

Podczas kontroli bagażu osób podróżujących autokarem relacji Kijów-Legnica, funkcjonariusze Służby Celnej wykryli 120 kapsułek, zawierających ekstrakt z niedźwiedzia, chronionego na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).  Ochronie, zgodnie z tą konwencją, podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub produkty z nich wykonane np. tak jak w tym przypadku medykamenty medycyny azjatyckiej.

Przewożący je mężczyzna tłumaczył, że tylko pośredniczył w  przewozie suplementów przez granicę. Podróżny nie zgłosił ich do kontroli. Nie posiadał także odpowiedniego zezwolenia, na podstawie którego mógłby przewieźć legalnie kapsułki przez granicę.  Służba Celna zabezpieczyła suplementy do dalszego postępowania a obywatel Ukrainy poniesie odpowiedzialność w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody.

Służba Celna wykrywając nielegalny przewóz przez granicę okazów zagrożonych wyginięciem dba o to, aby żaden gatunek dzikiego zwierzęcia czy rośliny nie stał się przedmiotem niezrównoważonej eksploatacji przez handel międzynarodowy. Handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

Zatrzymywane na granicy żywe zwierzęta objęte ochroną od kilku lat trafiają do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Funkcjonuje tam  przygraniczny ośrodek kwarantannowania i przetrzymywania nielegalnie wwiezionych i skonfiskowanych na granicy zwierząt. Dzięki temu zwierzęta  mają zapewnione, odpowiadające ich potrzebom, warunki oraz opiekę weterynaryjną. Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Medyce zawieźli do zamojskiego ZOO także stepowego żółwia, którego 31 maja w okolicach przejścia pieszego w Medyce znaleźli funkcjonariusze SG.

SC Przemyśl

05-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.