O wyprawie Nilem w stronę kraju Mahdiego opowie podróżnik Tomasz Grzywaczewski
KROSNO / PODKARPACIE. Kolejny raz gościem Krośnieńskich spotkań z podróżnikami będzie Tomasz Grzywaczewski. Podczas prelekcji „Nilem do Chartumu” przedstawi Egipt w trzy lata po arabskiej wiośnie, Sudan Omara al-Baszira i starożytną Nubię. Zrelacjonuje wyprawę Nilem w stronę kraju Mahdiego – znanego polskim czytelnikom z przygód Stasia i Nel, a dzisiaj jednego z najbiedniejszych i najbardziej zamkniętych na zachodnie wpływy państw świata.
Prelekcja będzie opowieścią o kraju prawa szarijatu, leżącego na pograniczu muzułmańskiego kręgu cywilizacyjnego i „czarnej Afryki”. O palonej słońcem pustyni i ciągnących się tysiącami kilometrów pustkowiach Sahelu, które u progu XXI w. próbują gospodarczo podbić… Chińczycy. Historii miejsca targanego wewnętrznymi konfliktami, ludobójstwem i dyktaturą, a jednocześnie pełnego przyjaznych ludzi.
Na spotkanie zapraszamy 11 maja 2015 r. na godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, ul. Rynek 5, w Krośnie. Wstęp wolny. Organizatorem spotkań jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie, a patronami medialnymi są Polskie Radio Rzeszów, portale Krosno24, Imprezy Podróżnicze, a także portal i telewizja tvPodkarpacie.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.
Tomasz Grzywaczewski – doktorant w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa i Administracji UŁ specjalizujący się w problematyce quasi-państw. Jest najmłodszym w Polsce członkiem prestiżowego amerykańskiego The Explorers Club. Jako dziennikarz współpracował m.in. z Wprost i Dziennikiem Gazetą Prawną, publikował w Do Rzeczy, National Geographic Traveler, Reader’s Digest, Focus Historia, Explorers Web. Jest stałym współpracownikiem magazynu Podróże. Realizuje własne projekt reportersko-podróżnicze, w tym m.in. Long Walk Plus Expedition – wyprawę z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i Dead Road 1953-2013 – wyprawę na Transpolarną Magistralę Kolejową, syberyjską kolej-widmo zw. Drogą Umarłych. Jest współautorem książki „Długi marsz do wolności” i autorem książki „Przez dziki Wschód” nagrodzonej nagrodą Magellana dla najlepszego reportażu podróżniczego 2012 r. Gościnnie publikował również w książkach innych autorów.
materiał nadesłany
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz