BIESZCZADY / PODKARPACIE. Leśnicy to grupa zawodowa, która poniosła relatywnie duże straty osobowe w czasie wojny, jak również w wyniku powojennych represji ze strony władz PRL.
Wciąż niemożliwe jest ustalenie dokładnej liczby poległych, zaginionych bez wieści i zamordowanych przedstawicieli służby leśnej i pracowników leśnictwa, ale pasjonaci historii nie ustają w wysiłkach, by tragedie sprzed lat ocalić dla pamięci pokoleń.
Edward Orłowski, leśnik z Komańczy i pasjonat historii, od lat pracuje nad ustaleniem listy leśników poległych w czasie II wojny światowej oraz pomordowanych przez UPA i organy bezpieczeństwa w czasach PRL. Do niedawna figurowało na niej 920 nazwisk, obecnie wykaz liczy prawie 1350 nazwisk ludzi lasu. Wielki wkład w kompletowanie danych wnieśli znajomi historycy i rodziny zaginionych i pomordowanych, zwłaszcza na Wołyniu.
Jednym z pierwszych poległych leśników we wrześniu 1939 roku był por. Marian Zaremba. Na zdjęciu uroczystości przy pomniku w Bykowcach
Warta honorowa przy grobie por. Zaremby – co roku 10 września
– Wiem, że wykaz jest wciąż niekompletny i liczę na to, że znaczą pomoc, jak poprzednio, okażą mi internauci – mówi Edward Orłowski. – Dlatego zwracam się z prośbą o przekazywanie mi informacji, które mogą pomóc w uzupełnieniu leśnego martyrologium. Wielokrotnie też udostępniałem swoje dane ludziom poszukującym informacji o bliskich.
Kontakt: e-mail: edward.orlowski@krosno.lasy.gov.pl, tel. (13) 46 77 041 (biuro), tel. kom. 519 345 952
Pisarzowa Wola, Gmina Werba, lata 1937-1939. Po lewej leśniczy Jabłoński, zamordowany przez UPA 29 w 1943 r. w kolonii Szury (gm. Werba); po prawej w mundurze Józef Walawko, zamordowany w 1944 r. przez upowców koło Bielina
Podhajce, Gmina Jarosławicze, 1936 r. Służba leśna przed budynkiem leśnictwa – wszyscy zamordowani w 1943 r. przez OUN-UPA. Stoją gajowi Globowski, Walawko, Rolko i N. N.
Wciąż uaktualniana lista martyrologiczna leśników publikowana jest na stronach RDLP w Krośnie.
Nadleśnictwo Miłostów (dobra Liceum Krzemienieckiego) w gminie Klewań, przed 1939 r. Inż. Adam Stencel w biurze nadleśnictwa. Zamordowany nocą z 6 na 7 marca 1943 r. przez UPA we wsi Żuków
Obsada Nadleśnictwa Grabowa w dobrach hr. Badeniego, powiat Kamionka Strumiłowa. Pierwszy z lewej leśniczy Władysław Janiszewski zamordowany z rodziną w Pobużanach 1943 r. przez UPA.
Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
źródło: RDLP w Krośnie
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz