REKLAMA

Jak wygląda świat widziany oczami dzieci? „Teatr Cieni” zagościł w SDK-u

SANOK / PODKARPACIE. Najmłodsi sanoczanie nie mogą narzekać na nudę. Właśnie dobiegają końca kolejne z Letnich Warsztatów Artystycznych. W tym tygodniu dzieci zdobyły wiedzę na temat animowania lalek cieniowych.Rodzaj teatru lalkowego jakim jest teatr cieni to bardzo tania i prosta technika. Jedyne czego potrzebujemy to papierowe rekwizyty, kawałek białego materiału, źródło światła i własną nieograniczoną wyobraźnię.

– Liczba dzieci biorących udział w warsztatach jest zmienna, jednak nie przekracza ośmiu osób. Spotkania zaczęły się od nauki podstawowych technik cieniowych, żeby zachęcić dzieci do zabawy bez hałasu i elektronicznych nowości. Później zajęliśmy się tworzeniem bazy w postaci lalek i dekoracji – mówi Jolanta Janicka, prowadząca warsztaty.

W czasie warsztatów dzieci pochodzące z różnych środowisk, w różnym wieku, uczą się pracy w zespole i nawiązują nowe kontakty. W tym roku w spotkaniach mogli wziąć udział najmłodsi. Choć docelową grupę stanowili siedmiolatkowie i starsi, to na warsztatach pojawiali się nawet czterolatkowie.

Jest bardzo fajnie i panuje miła atmosfera. Najwięcej frajdy sprawia mi tworzenie postaci – komentuje jeden z uczestników.

Nauka tekstu przy pomocy lalki i cienia uczy szybkiego zapamiętywania, kojarzenia, a także rozwija wyobraźnię dziecka. W czasie zajęć dzieci same tworzą historie. Jest to świat wykreowany przez nich i widziany ich oczami – dodaje prowadząca, Jolanta Janicka.

Warsztaty odbyły się w dniach 27-31 lipca i stanowią swoistą kontynuację spektaklu , który zaprezentowany na scenie SDK za pomocą tej wyjątkowej techniki zachwycił najmłodszych sanoczan kilka miesięcy temu.

Ewelina Gondela

31-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)