Historyczny Bieg Lotników. Bieszczadzkie trasy biegowe noszą imię Stanisława Nahajowskiego (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Nadanie imienia Stanisława Nahajowskiegotrasom biegowym w Ustianowej i złożenie kwiatów pod pomnikiem lotników w Ustianowej zainaugurowało XXVIII Bieszczadzki Bieg Lotników

Impreza organizowana jest dla upamiętnienia polskich lotników walczących  w II wojnie światowej, którzy do 1939 roku szkolili się na szybowisku w Ustianowej. Poprzednie 27 edycji jako komandor biegu organizował Stanisław Nahajowski, wybitny narciarz, prezes Podkarpackiego Okręgowego Związku Narciarskiego, zmarły w grudniu ubiegłego roku. Uchwałą Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych trasy biegowe noszą od tego roku imię Stanisława Nahajowskiego.
Do rywalizacji na tych leśnych trasach biegowych w zimowej scenerii ścigało się prawie 150 osób. Na najdłuższych dystansach 7,5 oraz 15 km zwycięzcami zostali: Marcela Marcisz (MKS Halicz Ustrzyki Dolne) wśród kobiet i wśród mężczyzn Dmytro Kazachok z Junost Pustomyty (Ukraina).

W rozegranym na dystansie 3 km biegu gwiazd wygrał Marek Marcisz z Korczyny, ojciec trzech biegających sióstr: Marceli, Eweliny i Izabeli. Drugie miejsce zajął Piotr Garbowski z Garbówka, trzecie Michał Szczerbicki z Nadleśnictwa Lutowiska. Wśród pań wygrała Katarzyna Szczerbicka z Nadleśnictwa Lutowiska, przed Ewą Musiałowską z Ustrzyk Dolnych i Alicją Kowalską z Nadleśnictwa Radomsko.
Klasyfikację leśniczek na 3 km wygrała Katarzyna Szczerbicka (Nadl. Lutowiska) przed Alicją Kowalską (Nadl. Radomsko), zaś wśród leśników na tym dystansie najlepszy okazał się Michał Szczerbicki (Nadl. Lutowiska). Na 7,5 km zwyciężyła Agata Lenkiewicz-Bardzińska (Nadl. Lutowiska), przed Karoliną Buchaniec (Nadl. Stuposiany) i Magdaleną Wąsik-Wikar (Nadl. Jarosław). Dystans 15 km leśników wygrał Piotr Habrat przed Piotrem Szczygłem (RDLP w Lublinie) i Jackiem Habratem (RDLP w  Krośnie). Specjalne puchary dla najlepszych zawodników terenu działania Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne ufundował nadleśniczy Roman Dudek.
Dla uczestników i kibiców zawodów leśnicy przygotowali też ofertę edukacyjną – namiot pełen niespodzianek i ciepła przyciągał zwłaszcza najmłodszych.
W uroczystości zakończenia zawodów uczestniczyli: Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych, Bogdan Ferenc, przewodniczący Rady Miejskiej, Stanisława Nahajowska, żona Stanisława Nahajowskiego, Józef Szymbara, prezes Podkarpackiego Okręgowego Związku Narciarskiego, Józef Filip, przedstawiciel głównego sponsora zawodów Krośnieńskich Hut Szkła KROSNO SA., Roman Dudek, nadleśniczy Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, Roman Walczak, dyrektor Aeroklubu Podkarpackiego oraz Edward Marszałek reprezentujący Dyrektora RDLP w Krośnie. Ceremonia wręczenia nagród przebiegała w iście zimowej aurze; rozpoczęła się burzą śniegową, zakończyła w promieniach słońca.