REKLAMA

BIESZCZADZKIE LATO Z KSIĄŻKĄ: Sanok odwiedzą znani literaci oraz aktorzy

SANOK / PODKARPACIE. 8. Bieszczadzkie Lato z Książką to jedyna tego typu impreza w Polsce. Otwarte i skierowane do szerokiego grona osób wydarzenie czytelnicze, składa się ze spotkań ze znanymi autorami, artystami – pisarzami, ilustratorami, projektantami, a także ludźmi książki i kultury – dziennikarzami, naukowcami, wydawcami.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Wydawnictwo BOSZ, Urząd Miasta i Gminy Lesko, Urząd Miasta w Sanoku, Urząd Miasta i Gminy Przemyśl, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek.

W tegorocznej imprezie swoją obecność potwierdzili: Jerzy Bralczyk, Janusz Głowacki, Hanna Bakuła, Katarzyna Grochola, Barbara Kossmowska, Jerzy Iwaszkiewicz, Grzegorz Miecugow, Janusz Szuber, Barbara Bursztynowicz, Krzysztof Łoszewski, Wojciech Widłak, Jan Nowicki.

Honorowy patronat nad tegoroczną edycją imprezy objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.

Obok spotkań i innych imprez kulturalnych (koncertów, pokazów filmowych), nierozłączną częścią Bieszczadzkiego Lata z Książką są minitargi książki, na które zapraszani są wydawcy z całej Polski. Impreza ma na celu promocję czytelnictwa oraz kultury literackiej w regionie Podkarpacia. W sytuacji malejącego zainteresowania książką i literaturą działania tego typu mają wyjątkowe znaczenie, zwłaszcza, gdy podejmowane są w miejscu odległym od centrów kulturalnych.

Dla uczestników imprezy będzie to doskonała okazja do dyskusji, osobistego spotkania z pisarzami i poznania nowych trendów w polskiej literaturze. Ponadto dla najmłodszych gości przewidziane są zabawy literackie oraz warsztaty plastyczne o tematyce literackiej, prowadzone przez ilustratorów książek dla dzieci. To sprawia, że Bieszczadzkie Lato z Książką 2014 jest adresowane do każdego, niezależnie od wieku.

Program imprezy:

LESKO – 13.06.2014 r.:
10.00–15.00 Mini kiermasz książki na Małym Rynku

10.00 Spotkanie z WOJCIECHEM WIDŁAKIEM, autorem serii książek dla dzieci „Pan Kuleczka” (Bieszczadzki Dom Kultury)
10.00 O wzlotach i upadkach rodzimej elity z JERZYM IWASZKIEWICZEM rozmawia Jerzy Kisielewski (Biblioteka Publiczna)
11.30 O „smacznych słowach” z profesorem JERZYM BRALCZYKIEM rozmawia Jerzy Kisielewski (Bieszczadzki Dom Kultury)
12.45 Uroczyste otwarcie VIII Bieszczadzkiego Lata z Książką (przy pomniku książki)
14.00 O teatrze, planie filmowym i zwyczajnym życiu z aktorką BARBARĄ BURSZTYNOWICZ rozmawia Piotr Dobrołęcki (Biblioteka Publiczna)
15.00 „Tak prawdziwie o życiu” z KATARZYNĄ GROCHOLĄ rozmawia Tadeusz Górny (Biblioteka Publiczna)
19.00 Koncert ALICJI MAJEWSKIEJ i WŁODZIMIERZA KORCZA (leski amfiteatr)

PRZEMYŚL – 14.06.2014 r.:
10.00–18.00 Kiermasz książki na Rynku Starego Miasta

10.00 Spotkanie z BARBARĄ KOSMOWSKĄ i WOJCIECHEM WIDŁAKIEM – autorami książek dla dzieci (Piwnica Artystyczna Pod Niedźwiadkiem)
11.00 O teatrze, planie filmowym i zwyczajnym życiu z aktorką BARBARĄ BURSZTYNOWICZ rozmawia Piotr Dobrołęcki (Sala Narad Urzędu Miejskiego)
11.00 „Inny punkt widzenia” – z GRZEGORZEM MIECUGOWEM rozmawiają Marek Przybylik i Jerzy Iwaszkiewicz (Piwnica Artystyczna Pod Niedźwiadkiem)
12.00 „Dzień targowy. Tak się kończył PRL” – o życiu w kraju w stanie upadku z MARKIEM PRZYBYLIKIEM rozmawia Jerzy Kisielewski (Piwnica Artystyczna Pod Niedźwiadkiem)
13.00 O „smacznych słowach” z profesorem JERZYM BRALCZYKIEM rozmawia Jerzy Kisielewski (Sala Narad Urzędu Miejskiego)
13.00 O swoich książkach rozmawiają HANNA BAKUŁA i KRZYSZTOF ŁOSZEWSKI (Piwnica Artystyczna Pod Niedźwiadkiem)
15.30 „Tak prawdziwie o życiu” – z KATARZYNĄ GROCHOLĄ rozmawia Tadeusz Górny (Zamek Kazimierzowski)
15.30 O kobietach – z JANEM NOWICKIM rozmawia Jerzy Kisielewski (Zamek Kazimierzowski)
16.30 „Bardzo śmiesznie i bardzo strasznie” – o otaczającej rzeczywistości z JANUSZEM GŁOWACKIM rozmawia Jerzy Kisielewski (Zamek Kazimierzowski)
19.00 Koncert OLENY LEONENKO „Podwórko – Świat” (sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego; impreza biletowana).

SANOK – 15.06.2014r.:
10.00–18.00 Kiermasz książki (Rynek w Sanoku)
11.00–17.00 Strefa zabaw dla dzieci na sanockim Rynku (prowadzenie MDK w Sanoku)

10.00 O teatrze i życiu na planie filmowym z aktorką BARBARĄ BURSZTYNOWICZ rozmawia Piotr Dobrołęcki (Muzeum Historyczne)
11.00 „Tak prawdziwie o życiu” – z KATARZYNĄ GROCHOLĄ rozmawia Tadeusz Górny (Muzeum Historyczne)
12.00 „Dzień targowy. Tak się kończył PRL” – o życiu w kraju w stanie upadku z MARKIEM PRZYBYLIKIEM rozmawia Jerzy Kisielewski (Muzeum Historyczne)
12.00 Spotkanie z BARBARĄ KOSMOWSKĄ i WOJCIECHEM WIDŁAKIEM – autorami książek dla dzieci (BWA)
13.00 O swoich książkach rozmawiają HANNA BAKUŁA i KRZYSZTOF ŁOSZEWSKI (BWA)
13.00 „Bardzo śmiesznie i bardzo strasznie” – o otaczającej nas rzeczywistości z JANUSZEM GŁOWACKIM rozmawia Jerzy Kisielewski (Muzeum Historyczne)
14.00 O poezji z JANUSZEM SZUBEREM rozmawia Jerzy Kisielewski (Muzeum Historyczne)
15.00 O kobietach z JANEM NOWICKIM rozmawia Tadeusz Górny (BWA)
16.30 O „smacznych słowach” z profesorem JERZYM BRALCZYKIEM rozmawia Tadeusz Górny (Muzeum Historyczne)

***
BOSZ to założona w 1994 roku w Olszanicy oficyna wydawnicza specjalizująca się w edycji wielojęzycznych albumów o sztuce, dziedzictwie kulturowym i krajobrazie, których znakiem rozpoznawczym są wysoka wartość merytoryczna oraz najwyższa jakość edytorska. Założycielami Wydawnictwa są Barbara Kaniewska-Szymanik i Bogdan Szymanik.

Dotychczasowy dorobek Wydawnictwa BOSZ to ponad 400 tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy, wydanych we współpracy zarówno z wybitnymi twórcami, jak  i czołowymi placówkami kulturalnymi z całej Polski. Publikacje poświęcone polskiemu dziedzictwu kulturowemu, twórczości uznanych artystów oraz pięknu rodzimego krajobrazu realizują jedno z głównych zamierzeń Wydawnictwa, jakim jest promocja kultury narodowej.

Wśród wybitnych polskich artystów i specjalistów współpracujących z Wydawnictwem są m.in.: Adam Bujak, Chris Niedenthal, Olgierd Budrewicz, Wiesław Ochman, Krzysztof Penderecki, Wisława Szymborska, Janusz Głowacki, Lech Majewski, Maciej Buszewicz, Leszek Szurkowski, Tadeusz Nuckowski, prof. Franciszek Ziejka.

Oryginalność oraz najwyższa jakość albumów sprawia, że wiele spośród tytułów Wydawnictwa BOSZ otrzymało najważniejsze nagrody oraz wyróżnienia w prestiżowych konkursach książkowych, takich jak Najpiękniejsza Książka Roku w konkursie PTWK czy Książka Roku w konkursie O pióro Fredry.

W 2010 roku podczas 50. konkursu Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek tytuł Najpiękniejszej Książki Roku w kategorii „Albumy” zdobył wydany przez Wydawnictwo BOSZ album Chopin autorstwa prof. Mieczysława Tomaszewskiego. 6 czerwca 2011 r. Wydawnictwo BOSZ zostało laureatem 21. edycji Konkursu Godła „Teraz Polska”.

materiały nadesłane
foto: sxc.hu

02-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)