REKLAMA

Zatrzymali grupę przemytników. To był największy przemyt przez zieloną granicę

BIESZCZADY / PODKARPACIE.  Funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 6 osób, które działały w grupie przestępczej trudniącej się przerzutem papierosów prze zieloną granice. W trakcie działań zabezpieczono trzy samochody oraz 5,5 tysiąca kartonów papierosów o łącznej wartości  ponad 600 tysięcy złotych. Jest to największy  jak do tej pory przemyt towarów akcyzowych przez zielona granicę ujawniony przez Straż Graniczną.

Grupa mężczyzn z województwa lubelskiego od kilku tygodni pojawiała w pobliżu zielonej granicy – okolice miejscowości Wólka Żmijowiska – rejon działania Placówka SG w Lubaczowie. Strażnicy graniczni mieli uzasadnione podejrzenia że mężczyźni będą chcieli przemycić towary akcyzowe. W niedziele (tj. 21 – go lipca) we wczesnych godzinach porannych funkcjonariusze SG zobaczyli dwa pojazdy typu bus wyjeżdżające z kompleksu leśnego (okolice miejscowości Wólka Żmijowiska), pojazdy nie zatrzymały się do kontroli drogowej. Straż graniczna rozpoczęła pościg, podejrzani uciekali początkowo drogami leśnymi a potem publicznymi, jeden z samochodów stracił oponę ale pomimo to dalej próbowano nim uciekać.

Oba pojazdy zostały zatrzymane  w okolicach miejscowości Zapałów – powiat jarosławski. Jak się okazało w busach znajdowało się  5,5 tysiąca kartonów papierosów różnych marek bez polskich skarbowych znaków akcyzy. Ich wartość oszacowano na ponad 600 tysięcy złotych. Funkcjonariusze zatrzymali sześciu mężczyzn ( w wieku 44 lata, 33, 30, 26, 21 i 19 lat)) – wszyscy są mieszkańcami województwa lubelskiego.  W trakcie zatrzymania strażnicy graniczni zmuszeni byli użyć środków przymusu bezpośredniego w postaci chwytów obezwładniających oraz kajdanek gdyż mężczyźni nie chcieli podporządkować się poleceniom oraz istniała obawa że będą próbowali uciekać. W związku ze sprawa przeszukano również miejsca zamieszkania zatrzymanych osób znajdujące się w Lublinie i w okolicach.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że mężczyźni przeszli przez zieloną granice na stronę ukraińską, gdzie czekali na nich Ukraińcy z przygotowanym towarem. Następnie papierosy przeniesiono do busów, którymi miały zostać wywiezione głąb Polski. Na uwagę zasługuje również fakt, że grupa była bardzo dobrze przygotowana do przebywania w nocy w warunkach leśnych. Mężczyźni posiadali sprzęt oraz odzież tzw. survivalową  m.in. specjalne kurtki na niskie temperatury.

W trakcie pościgu funkcjonariusze Straży Granicznej wykorzystali broń palną w celu zaalarmowania i wezwania innych funkcjonariuszy do pomocy przy zatrzymaniu sprawców przemytu.

Mężczyznom postawiono zarzuty z kodeksu karno skarbowego . Sprawę prowadzą funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Przemyślu. Wobec wszystkich zatrzymanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wyklucza się dalszych zatrzymań.

źródło: BiOSG

24-07-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Inline
Inline