REKLAMA

Udany bieg „Tropem żubra” (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. 101 zawodników walczyło na trasie Bieszczadzkiego Biegu Narciarskiego „Tropem żubra”, który rozegrano 16 lutego w Mucznem. Była to pierwsza otwarta impreza zorganizowana w ramach Karpackiego Roku Żubra.

Zawodnicy rywalizowali na dystansach  7 i 14 km, najliczniej na starcie zjawili się leśnicy, dla których przewidziano osobną klasyfikację. Bieg pań na 14 km wygrała Ewelina Marcisz z Ustrzyk Dolnych, zaś wśród mężczyzn zwyciężył Jacek Staroń z Krosna. Najlepszym z leśników na 7 km okazał się Jacek Habrat z RDLP w Krośnie (w klasyfikacji open ustąpił miejsca tylko utytułowanemu Bogdanowi Kustroniowi). Kolejne lokaty w leśnym rankingu zajęli: Jacek Kranz (Bieszczadzki PN) i Teodor Furs (Nadl. Baligród). Wyścig leśniczek wygrała Agata Lenkiewicz-Bardzińska przed Anną Wiercińską (obie Nadl. Lutowiska) i Karoliną Buchaniec z Nadl. Stuposiany.

Na trasie tego dnia szusowali również: Bogdan Rzońca, poseł na Sejm RP, Stanisław Sowa, redaktor naczelny Nowin, ksiądz Marek Typrowicz, proboszcz parafii Ustrzyki Górne, Grzegorz Chudzik, naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR i wielu weteranów szlaków narciarskich i turystycznych.

Dekoracji najlepszych narciarzy dokonali przedstawiciele organizatorów: Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie, Krzysztof Mróz, wójt Gminy Lutowiska, Włodzimierz Podyma, sekretarz Kapituły Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody oraz nadleśniczowie: Marek Bajda (Nadl. Lutowiska) i Jan Mazur (Nadl. Stuposiany). Atrakcją imprezy była wprowadzona tego dnia do obiegu okolicznościowa moneta o nominale „50 żubrów”, wybita przez Mincerza Sanockiego, przypominająca o półwieczu sprowadzenia żubrów w Bieszczady. Otrzymał ją każdy ze 101 zawodników.

– Postanowiłem, że jej egzemplarze trafią wyłącznie do osób, które aktywnie biorą udział w imprezach Karpackiego Roku Żubra i propagują ideę ochrony tego gatunku – powiedział dyrektor Edward Balwierczak.

Wśród  uczestników rozlosowano też nagrody ufundowane przez Zakład Obsługi Leśnictwa w Tarnobrzegu i firmę DISTEIN (lakiery w aerozolu do oznaczeń leśnych).

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

18-02-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.