REKLAMA

Tablica „WOŁYŃ 1943” w parku „Kwitnąca Akacja”

TREPCZA / PODKARPACIE.  Na zakończenie miesiąca listopada w parku „Kwitnąca Akacja” w ramach „Zaduszek  za pomordowanych na Wschodzie” z udziałem dzieci i młodzieży Zespołu Szkół wraz z nauczycielami i wychowawcami oraz mieszkańcami Trepczy odbędzie się podniosła uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy.

 

Umieszczona na kamiennym głazie nawiązuje do obchodzonej w tym roku 70 rocznicy tragicznych wydarzeń zwanych  „Rzezią Wołyńską” dokonaną na Polakach przez oddziały OUN i UPA. Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach z historii naszej Ojczyzny będzie tu kultywowana wraz z pamięcią o bestialsko mordowanych przez  NKWD oficerach polskich w Katyniu wiosną 1940 roku. Kwatera z Krzyżem Katyńskim powstała w 2010 roku i obelisk „Wołyń 1943” nawiązują do kart najnowszej naszej historii, która przez lata była zakłamywana lub wstydliwie przemilczana.

Modląc się w tym szczególnym miejscu zawsze będziemy prosić, by miłosierny Bóg ofiarę życia tylu tysięcy niewinnych ludzi przemienił w pokojowe współistnienie żyjących obok siebie  wielkich narodów słowiańskich. Przyszłość naszych narodów może być budowana jedynie na fundamencie prawdy – nawet tej najbardziej bolesnej, „prawdy, która wyzwala”.

Fundatorami pamiątkowej tablicy są mieszkańcy Trepczy i Międzybrodzia, także ci najmłodsi, którzy przez wykup cegiełek – począwszy od tych za symboliczną złotówkę – pragnęli włączyć się  w realizację tego dzieła. Okazały kamień przywieziony z bieszczadzkiego kamieniołomu został podarowany przez jednego z miejscowych myśliwych. Napis na granitowej tablicy powstał w zaprzyjaźnionej sanockiej pracowni. W prace przy montażu obelisku oraz przygotowaniu obejścia wokół niego chętnie podjęli się miejscowi fachowcy. Wszystkim zaangażowanym w to dzieło należą się wyrazy szacunku i serdecznego podziękowania.

Serdecznie zapraszamy P.T. Wszystkich w piątek 29 listopada 2013 roku do parku „Kwitnąca Akacja”. W samo południe o godz. 12,00 rozpoczną się modlitwy „Zaduszki za pomordowanych na Wschodzie” a po ich zakończeniu uroczyste odsłonięcie tablicy „WOŁYŃ 1943”.

25-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)