Ambitnie, ale bez punktów

SANOK / PODKARPACIE. W swoim pierwszym meczu na MŚ U20 Dywizji IA w Sanoku reprezentacja Polski do lat 20 przegrała z Łotwą 0:5 (0:1, 0:1, 0:3). Polacy walczyli ambitnie, ale przewaga Łotyszy była zdecydowana. Rok temu nasi rywale grali przecież w światowej elicie, a Polacy dwie klasy niżej.

Spotkanie nie zaczęło się po myśli Polaków, bo już w 92 sekundzie na ławkę kar odesłany został Kamil Dolny. „Biało-czerwoni” jednak umiejętnie się bronili i nie stracili gola. Pierwsze dogodne sytuacje do zdobycia gola stworzyliśmy sobie w 7. minucie podczas gry w przewadze. Na bramkę Elvisa Merzlikinsa strzelali Jakub Gimiński i Kamil Dolny, ale golkiper szwajcarskiego Lugano pokazał, że dobrze zna swój fach. Jedyny gol w pierwszej odsłonie padł w 13. minucie. Na niebieskiej linii krążek pod kijem przepuścił Damian Tomasik, a za chwilę Robert Lipsbergs w sytuacji sam na sam pokonał Davida Zabolotnego. Mimo przewagi faworyzowanych Łotyszy Polacy zagrali dobrą tercję i nie przestraszyli się rywali.

Drugie dwadzieścia minut zaczęło się od licznych ataków naszych rywali, które z powodzeniem odpierał Zabolotny. Szczęście opuściło go w 30. minucie, gdy pod koniec kary Marcina Horzelskiego potężny strzał Lipsbergsa z niebieskiej linii znalazł drogę do siatki. W II tercji Polacy nie zagrozili poważnie łotewskiej bramce i na drugą przerwę zespoły zjeżdżały przy wyniku 2:0 dla Łotwy.

W trzeciej tercji Polacy nie mieli już nic do stracenia i z impetem ruszyli na bramkę Merzlikinsa. Rywale przetrzymali jednak napór Polaków oraz grę w osłabieniu i w 45. minucie w przewadze Rodrigo Abols mocnym strzałem pokonał zasłoniętego Zabolotnego. Najbliżej strzelenia honorowego trafienia dla Polski był Filip Wielkiewicz, ale najpierw krążek po jego strzale kapitalnie chwycił Merzlikins, a kilka minut później strzał Polaka o centymetry minął słupek łotewskiej bramki. Rywale postawili kropki nad i w ostatniej minucie, gdy kolejne gole zdobyli Georgs Golovkovs i ponownie Rodrigo Abols.

Polska – Łotwa 0:5 (0:1, 0:1, 0:3)
Lipsbergs 2 (13., 30.), Abols 2 (45., 60.), Golovkovs (60.)

Strzały: 14 – 36
Widzów: 1 200

W poniedziałek (16.12, 20:00) rywalami Polaków będą Duńczycy, którzy na inaugurację pokonali Austrię 3:1 (0:0, 2:0, 1:1).

za: hokej.net